kontuzje-i-urazy-czym-jest-orteza

Zwichnięcie stawu skokowego

Staw skokowy jest narażony na wiele różnych urazów, gdyż należy do najsilniej wykorzystywanych stawów podczas niemalże dowolnej aktywności ruchowej. Staw ten znajduje się w miejscu tzw. kostki, a każdy wie, jak bardzo obciąża się ten element układu ruchu chodząc, skacząc czy robiąc cokolwiek innego. Nietrudno też o kontuzję przy wykonywaniu nieco bardziej skomplikowanych ruchów. Niekiedy uraz nie powoduje poważnych konsekwencji i dochodzi do samoistnej „naprawy” zwichnięcia, czasem jednak tak się nie dzieje i dochodzi do sytuacji wymagającej odwiedzin u specjalisty.

Zwichnięcie stawu skokowego – kiedy występuje?

Staw skokowy zlokalizowany jest w miejscu narażonym na uraz nawet podczas chodzenia, nie mówiąc już o bieganiu i skakaniu. Niejednokrotnie wystarczy po prostu źle stanąć lub wybrać się na jogging w źle dopasowanym obuwiu. Groźne jest też nierówne podłoże, chodzenie po śliskim terenie np. zimą, niewprawne poruszanie się w butach na obcasie. W jednej z takich sytuacji może dojść do skręcenia, czyli niewłaściwego ułożenia stawu i zerwania np. więzadeł lub ścięgien, a czasami wysunięcia czy pęknięcia kości w stawie. Uraz może być mniej lub bardziej poważny, w zależności od stopnia skręcenia i właściwości danego organizmu. Niekiedy nawet się go nie zauważa albo odczuwa, ale bagatelizuje(poboli i przestanie), innym razem trzeba bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Zazwyczaj wystarczy raz skręcić sobie kostkę, by tego typu urazy zaczęły zdarzać się częściej. Może to doprowadzać do stopniowego zwyrodnienia stawu z powodu ciągle zachodzących procesów gojenia, zrywania się ścięgien czy więzadeł, wylewów krwi, złamań itd.

Zwichnięcie stawu skokowego – objawy

Intensywność objawów zwichnięcia stawu skokowego zależy od powagi urazu. Jeśli jest poważny, może dojść do widocznego opuchnięcia uszkodzonego miejsca, czemu oczywiście towarzyszą objawy bólowe. Kończyna staje się mało mobilna, nie tylko w okolicach stawu. Po zgłoszeniu się do lekarza przeważnie wykonywane jest prześwietlenie, które często wykazuje powagę uszkodzeń kostki, czasem nawet można zauważyć złamaną kość. Zwichnięcia lżejsze, bez poważnego puchnięcia stawu ani silnego bólu o charakterze przeszywającym mogą być lekceważone i przeważnie nie powodują żadnych poważniejszych konsekwencji zdrowotnych pod warunkiem oszczędzania nogi.

Zwichnięcie stawu skokowego – leczenie

Staw uszkodzony w związku ze zwichnięciem trzeba tzw. nastawić. Dzięki temu wszystkie elementy wrócą na swoje miejsce bez przemieszczeń uniemożliwiających właściwą ruchomość. Po nastawieniu przeważnie stosuje się elastyczny, usztywniający opatrunek, dzięki czemu kończyna będzie stabilna i kontuzja nie pogłębi się. Przez czas noszenia opatrunku nie należy bardzo się forsować, jak również zakładać skomplikowanego obuwia, np. na obcasie. Jeśli dana osoba uprawia sport lub chodzi na długie spacery, na czas leczenia powinna się powstrzymać od aktywności. W przypadku najbardziej skomplikowanych zwichnięć niezbędna staje się ingerencja lekarza chirurga.

Powiązane wpisy