zwichniecie-rzepki-jakie-objawy

Zwichnięcie rzepki – jakie objawy?

Czasem  aż trudno nam sobie wyobrazić, jak wiele urazów i kontuzji możemy doznać, nawet nie zdając sobie dokładnie sprawy z zagrożenia. Co więcej, wielu z nich nie jesteśmy w stanie uniknąć, chociaż bardzo byśmy się starali. Jednym z powszechniejszych rzeczy, z jakimi borykają się nie tylko sportowcy czy miłośnicy regularnych treningów sportowych, jest zwichnięta rzepka. Częściowo sami możemy być sobie winni za powstałą kontuzję, jeśli na przykład przeciążymy kolano, często jednak jest to wynik chorób genetycznych lub patologii składowych samego kolana.

Jak wygląda zwichnięta rzepka?

Zwichnięcie rzepki powstaje na skutek wysunięcia się rzepki ze swojego prawidłowego położenia, a więc z bruzdy międzykłykciowej, znajdującej się w kości udowej i najczęściej zwichniecie to odbywa się do boku. Najczęściej narażonymi osobami na tego typu urazy są osoby młode, głównie zaś dziewczęta między trzynastym a osiemnastym rokiem życia, a powodem takiego stanu rzeczy najczęściej jest uraz mechaniczny, na przykład kopnięcie w kolano czy uderzenie lub zawadzenie o mebel właśnie tą częścią ciała. Trzeba mieć jednak na względzie, że nawet błahe uderzenie może mieć solidne konsekwencje w przyszłości. Czasem jednak nie uraz mechaniczny decyduje o urazie, a wrodzone czy genetyczne patologie, które ujawniają się z czasem.

Często zwichnięcie rzepki kolanowej jest wynikiem zbyt intensywnego treningu sportowego bądź przeciążenia związanego z wykonywana pracą fizyczną. Jeśli kolejne zwichnięcia będą się powtarzać, zaczniemy mieć do czynienia ze zwichnięciami nawrotowymi, dla których najczęstszym wyjściem z sytuacji jest jedynie zabieg operacyjny. Predysponującymi do tego typu urazów osobami są osoby posiadające koślawe kolana lub cierpiące na wiotkość stawową, wtedy najczęściej przy zwichnięciu dochodzi do uszkodzeń więzadłowych.

Jak rozpoznać zwichnięcie rzepki?

Zwichnięcie rzepki daje bardzo charakterystyczne objawy, które trudno pomylić z czymkolwiek innym. Krwawienie, jakie powstaje na skutek urazu, powoduje natychmiastowe zwiększenie się zarysu kolana, które jest zauważalne gołym okiem. Trudno również nie zwrócić uwagi na ból oraz ograniczoną ruchomość stawu. Trzeba brać również pod uwagę, że najczęściej podczas badania lekarskiego rzepka wcale nie musi być wciąż zwichnięta.

Jakie leczenie jest najlepsze?

Podstawą diagnozy w takich sytuacjach jest wykonanie szczegółowego zdjęcia rentgenowskiego obu każdego kolana w trzech ułożeniach, mogące wykazać miejsce oderwania się fragmentu chrząstki. Przydatnym badaniem będzie również wykonanie USG oraz rezonansu magnetycznego, można również wykonać artroskopię, podczas której zostanie ocenione wnętrze obu kolan, a także naprawa elementów, które zostały uszkodzone. Jeśli mamy do czynienia z nawracającymi urazami, najczęściej jedynym wyjściem jest wykonanie operacji przesunięcia przyczepu więzadła rzepki, jednak tego typu zabiegi są możliwe do przeprowadzenia jedynie u osób dorosłych. Warto również ograniczyć czynniki stwarzające zagrożenie dla kolan.