zespol-ciesni-nadgarstka-czy-to-najczestsza-nowoczesna-choroba-zawodowa

Zespół cieśni nadgarstka – czy to najczęstsza choroba zawodowa?

Praca biurowa dominuje dzisiaj wśród wszystkich innych, jakie są wykonywane, szczególnie wśród ludzi z wyższym  wykształceniem, którzy nie tylko pięć bądź sześć lat studiów, a czasem nawet znacznie więcej spędzają nad książkami i notatkami, by później resztę życia przesiedzieć w podobnych warunkach w pracy, ale za uczciwą stawkę. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii oraz z coraz powszechniejszym i coraz bardziej drobiazgowym wykorzystaniem rąk do pracy pojawiają się również różnorodne zagrożenia związane z chorobami. Jedną z częściej pojawiających się dzisiaj, na jakie skarżą się ludzie w różnym wieku, jest zespół cieśni nadgarstka.

Jak zaczyna się zespół cieśni nadgarstka?

Pierwsze objawy, jakie powinny nas zaniepokoić, to odczuwanie bólu oraz uczucie drętwienia palca wskazującego, środkowego, kciuka oraz części palca serdecznego, które są w stanie nawet budzić nas w nocy. Objawy, jakie daje zespół cieśni nadgarstka, w drugim stadium, bardziej zaawansowanym, przechodzą również w bóle odczuwane podczas dnia, w takcie wykonywania codziennych czynności, kiedy szczególnie mocno wykorzystujemy nasze dłonie, wykonując na przykład silny nacisk na przedmioty.

Może to być podczas trzymania kierownicy w trakcie jazdy na rowerze lub podczas prowadzenia samochodu, następnie następuje pogorszenie zdolności radzenia sobie z zajęciami wymagającymi umiejętności manualnych oraz precyzji, jak szycie czy nawet obieranie warzyw. Trzecie stadium powoduje nasilenie wcześniejszych objawów oraz powolne zanikanie mięśni. Pacjenci często w takich chwilach błędnie interpretują słabnięcie objawów jako powrót do zdrowia, kiedy faktycznie dochodzi do pogłębienia się uszkodzenia nerwu pośrodkowego.

Kto i dlaczego jest narażony na zespół cieśni nadgarstka?

Obecnie uznaje się nawet, że zespół cieśni nadgarstka to choroba zawodowa, która dopada ludzi w różnym wieku oraz wykonujących naprawdę różne rodzaje prac. Pogłębienie się urazu może być spowodowane ciągłym i nagminnym przeciążaniem nerwu pośrodkowego, nawet w kwestii idiopatycznych, czyli niewiadomego pochodzenia, przypadków. Przeciążenie ręki, zwykle dominującej, bierze się z powtarzalności ruchów, na przykład przy taśmie produkcyjnej, na budowie czy podczas pisania na klawiaturze komputera, zbyt intensywna jazda na rowerze, długie odrabianie zadanych lekcji oraz nawet wzmożona gra na jakimkolwiek instrumencie.

Co ciekawe, znacznie częściej zespół cieśni kanału nadgarstka  dotyczy kobiet niż mężczyzn, a wpływ na jego powstanie mogą mieć nawet zaburzenia hormonalne, również znacznie częściej dotykające kobiet. Oczywiście pod uwagę należy również brać urazy czy zmiany zwyrodnieniowe, niewłaściwie zagojone złamania z przeszłości oraz zwichnięcia w tych okolicach.

Nie trać czasu

Im szybciej zauważysz u siebie niepokojące objawy i zgłosisz się z nimi do ortopedy, tym większa szansa na zniwelowanie choroby już w zalążku. Zlikwidowanie stanu zapalnego ścięgien jest możliwe po podaniu odpowiednich leków przeciwzapalnych, a także po zastosowaniu fizjoterapii, w szczególności zaś prądów TENS czy ultradźwięków.