zbliza-sie-zima-uwazaj-na-kontuzje-narciarskie

Zbliża się zima – uważaj na kontuzje narciarskie

Zima to czas uprawiania sportów zimowych, zwłaszcza jeśli uda się wyjechać w atrakcyjne miejsce wyposażone w takie obiekty jak stok do zjazdów, skocznię czy lodowiska. Wszelkie tego typu sporty bez posiadania umiejętności mogą doprowadzić do mniej lub bardziej poważnych kontuzji, rozsądniej więc będzie najpierw dobrze nauczyć się jeździć na nartach lub łyżwach, a dopiero później korzystać z dostępnych udogodnień. Oczywiście upadek czy stłuczka mogą się zdarzyć nawet najlepszym, wskazana jest więc ostrożność (jeśli nie my popełnimy błąd, to zdarzenie zainicjować może inny sportowiec) oraz sprawdzenie wcześniej, gdzie można zadzwonić lub udać się, żeby uzyskać szybką pomoc.

Groźne upadki na nartach

Jazda na nartach nie jest sportem „niedzielnym”. Nawet łagodne zbocza dla początkujących mogą stać się miejscem, w którym niejednokrotnie dojdzie do groźnych wypadków. Jeśli jest ładna – czyli odpowiednia do uprawiania sportów zimowych – pogoda, na dobrze wyprofilowanym stoku osiąga się niezłe prędkości. Przy odrobinie nieuwagi może dojść nie tylko do samodzielnego upadku, ale nawet do stłuczki z udziałem kilku osób. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że uczestnicy takiego wypadku nie wyjdą z tego w całości – często pojawiają się złamania, bolesne stłuczenia, które kończą się wizytami w szpitalu, rehabilitacją, a nawet utratą zainteresowania sportami zimowymi.

Szczególnie niebezpieczne są urazy kolana

Wiele kontuzji na stoku czy na lodowisku kończy się upadkiem, w którym najbardziej cierpią kolana. Dzieje się tak dlatego, że człowiek, który traci równowagę i pada do przodu, opiera się głównie na kolanach oraz ewentualnie na rękach. Niejednokrotnie podłoże jest na tyle twarde, że powstanie urazu nie wymaga nawet szczególnie dużej prędkości czy uczestnictwa większej ilości osób. Nawet lekkie stłuczenie kolana może stać się powodem długotrwałych kłopotów z chodzeniem, gdyż staw kolanowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych połączeń w całym ludzkim ciele.

Kontuzje nie zawsze dają objawy od razu, dlatego też warto zwracać uwagę, czy po pewnym czasie nie pojawią się dziwne zmiany np. opuchlizna, bolesność, odczuwanie wypukłości przy klękaniu lub też trudności z chodzeniem. Po upływie czasu nie każdy kojarzy, że ból czy obrzęk są wynikiem przeszłej kontuzji, może więc dojść do bagatelizacji objawów i tym samym leczenie nie zostanie podjęte w porę.

Czym może grozić uraz kolana na nartach i jak tego uniknąć?

Dla osób, które wiążą swoją przyszłość ze sportem lub po prostu jest to ich pasja, kontuzja kolana stanowi poważny problem. Najlepiej oczywiście do urazu nie dopuścić, wybierając stoki odpowiednie do swojego poziomu oraz wykazując daleko idącą ostrożność – przed zjazdem dobrze jest obejrzeć, czy gdzieś z lewej lub z prawej nie startuje inny zawodnik, z którym może dojść do zderzenia. W drodze również trzeba zachowywać przytomność umysłu i szybko reagować w razie potrzeby. Jeśli jednak już dojdzie do stłuczki, a następnie urazu kolana, dla swojego bezpieczeństwa jak najszybciej trzeba udać się do lekarza. Niezbędne jest prześwietlenie i dokładne badanie, dzięki którym ofiara wypadku zostanie skierowana na odpowiednie leczenie.