choroby-ukladu-ruchu-jakie-sa-ich-objawy

Wiotkość stawów – co to takiego?

Pod pojęciem wiotkości stawów kryje się jedna z chorób dotykających tych części ciała, inaczej zwana łagodnym zespołem hipermobilności stawów. Głównym objawem i zarazem sednem schorzenia jest większa niż zwykle ruchomość stawów i tym samym powiązanych z nimi kończyn itd. Za wspomniane symptomy odpowiadają wady tkanki tworzącej stawy – tkanki łącznej. Choć pozornie choroba nie wydaje się zbyt dokuczliwa, wymaga podjęcia leczenia. Na szczęście jest to możliwe i przynosi dobre rezultaty.

Uogólniona wiotkość stawów

W Europie choroba ta nie jest zbyt popularna – znacznie częściej zdarza się w krajach Afryki i Azji. Wśród osób przejawiających jej objawy większość stanowią kobiety w młodym wieku. Wiotkość stawów łatwiej dotyka młodych ludzi, którzy nie mają jeszcze silnie wykształconej tkanki łącznej, może też zdarzać się u starszych, ale jest rzadziej wykrywana.

Wiotkość stawów – przyczyny dolegliwości

Za pojawienie się u kogoś wiotkości stawów mogą odpowiadać wady lub inne nieprawidłowości na poziomie tkankowym bądź neurologicznym, zdarzają się też problemy związane z budową kości. Choroba może objąć jeden ze stawów, który jest tworzony przez kości źle zbudowane lub w inny sposób wadliwe. Na poziomie tkankowym wady mogą występować np. w warstwie kolagenowej, często dodatkowo dochodzą zmiany genetyczne wskutek zespołów chorobowych, m.in. Marfana. Staw taki jest znacznie słabszy, posiada upośledzone w stopniu lekkim lub znacznym mięśnie, ścięgna czy też inne elementy. Przyczyny związane z układem nerwowym to zaburzenia czucia proprioceptywnego. Osoba z zaburzeniami tego rodzaju używa swoich stawów tak, jakby były znacznie bardziej mobilne, bo nie odczuwa bólu ani dyskomfortu tak jak zdrowy człowiek. Niezależnie od powodu, niewłaściwe „traktowanie” stawu może wywołać jego deformację i w konsekwencji wiotkość.

Wiotkość stawów – objawy

Charakterystyczne są zwichnięcia stawów objętych chorobą, jak również doznawanie urazów podczas teoretycznie prawidłowego poruszania się. Schorzeniu towarzyszy również bolesność pomimo tego, że stawy teoretycznie są bardziej wiotkie. Bóle mogą pojawiać się przy poruszaniu się, nadmiernym wysiłku, jak również w nocy. Najczęściej ból dotyczy stawów najsilniej wykorzystywanych przy typowej aktywności, więc można odczuwać dolegliwości ze strony kolan, kostek, ewentualnie stawach kończyn górnych. Niektórzy chorzy otrzymują od lekarzy pierwszego kontaktu zalecenie, by więcej się ruszać lub robić to regularnie. Niestety w przypadku ej choroby należy otrzymać bardzo dokładne wytyczne co do rodzaju aktywności, bo często ruch powoduje silniejszy ból, jak również „zmęczenie stawów” i większą szansę na kłopoty ze snem z powodu bólu. Nieleczone schorzenie doprowadza do wielu wad postawy, między innymi skrzywienia kręgosłupa lub płaskostopia.

Zalecane leczenie

W przypadku zdiagnozowania wiotkości stawów podejmuje się odpowiednią rehabilitację, mającą na celu złagodzenie dolegliwości bólowych oraz wzmocnienie stawów. Należy wykonywać odpowiednio przygotowane ćwiczenia, jak również pamiętać o tym, by robić to regularnie.

Powiązane wpisy