suplement diety na stawy

Suplement diety na stawy, czyli jak sobie pomóc z bolącymi stawami

Nasze stawy i ich zdrowie są dla ans absolutną podstawą dobrego samopoczucia oraz możliwości swobodnego poruszania się. Wraz z wiekiem oraz na skutek przeciążenia treningami sportowymi nasze stawy mogą ulegać uszkodzeniom, których bolesne objawy można niwelować za pomocą odpowiednio dobranych suplementów na stawy. Ich popularność na dzisiejszym rynku suplementacyjnym wyraźnie wskazuje, że takie środki doskonale się sprawdzają. Jak jednak wybrać odpowiedni suplement diety na stawy?

Czy każdy suplement diety na stawy faktycznie jest dobry?

Każdy specyfik będzie posiadał zupełnie odmienny skład, dlatego najważniejsze przed podjęciem decyzji o stosowaniu będzie dokładne zapoznanie się właśnie z nim. W niektórych podstawą będą ekstrakty roślinne albo witaminy, które niekoniecznie muszą nam przecież odpowiadać. Nie we wszystkich można znaleźć substancje mające faktyczny wpływ na poprawę kondycji naszych stawów. Na liście najczęściej stosowanych składników można znaleźć wapń, magnez, mangan, ale też witaminy – C, D3, B6, ekstrakty roślinne, najczęściej ze skrzypu polnego, hortensji, kurkumy, imbiru, kory białej wierzby, żeń-szenia, boswellii serraty oraz glukozamina, kolagen oraz chondroityna.

Kolagen i glukozamina na stawy

Przyjęło się w powszechnej opinii, że spożywanie suplementów opartych na kolagenie daje najlepsze rezultaty i właśnie z tego względu te specyfiki są najczęściej i najchętniej kupowane. Tymczasem Europejski urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności zapewniło, że nie istnieje żadne bezpośrednie przełożenie spożywania kolagenu na poprawę jakości i kondycji naszych stawów. Niezbyt lepsza okazuje się też glukozamina na stawy,  ponieważ w jej przypadku badania wykazują jedynie podobieństwo do efektu placebo. Właśnie z tego względu należy dokładnie przyglądać się składowi suplementu i sprawdzać, ile faktycznie znajduje się w nim substancji aktywnych.

Co jest najlepsze na stawy dla sportowców?

Szczególnie sportowcy po wytężonych treningach mają nadszarpnięte stawy i potrzebują sposobów na ich wzmocnienie. Najlepsze na stawy dla sportowców są wyroby produkowane z tranu pochodzącego z wątroby dorsza. Spożywanie g w sposób regularny zdecydowanie zmniejsza bolesność stawów, zapobiega również rozwojowi procesów niszczenia niezwykle delikatnej tkanki stawowej. Doskonale sprawdza się również kwas hialuronowy, którego działanie opiera się na usprawnieniu stawów maziówkowych, a w szczególności stawu biodrowego, skroniowo-żuchwowego, kolanowego oraz skokowego. Podanie tych dwóch środków umożliwia również ograniczenie zażywania środków przeciwbólowych, ponieważ posiada takie właśnie działanie.

Najważniejszy jest odpowiedni tryb życia

Przyjmowanie suplementów diety oczywiście wspomaga regenerację nadszarpniętych stawów, jednak trzeba pamiętać, że najważniejszy jest odpowiedni tryb życia – zdrowe i regularne odżywianie się nieprzetworzonymi pokarmami, a także regularne uprawianie jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Ważne jest utrzymanie również właściwej dla siebie i swojego wieku wagi, ponieważ osoby otyłe częściej skarżą się na problemy ze swoimi stawami.

Powiązane wpisy