skrzywienie-kregoslupa-u-dzieci-grozna-wada-postawy

Skrzywienie kręgosłupa u dzieci – groźna wada postawy

Wady postawy są problemem bardzo powszechnym w dzisiejszych czasach, które są skupione raczej wokół wygody niż wokół aktywności fizycznej. Od najmłodszych lat spędzamy czas przed telewizorami, komputerami, nosimy ciężkie plecaki i to niekoniecznie we właściwy sposób. Na niewłaściwą postawę ma wpływ też brak stosownej dbałości o utrzymywanie prostych pleców podczas siedzenia i chodzenia. Wskutek nagromadzenia się wielu wspomnianych czynników dochodzi do powstania różnych skrzywień kręgosłupa, które mogą być mniej lub bardziej poważne i w różny sposób wpływać na dalszy rozwój młodego człowieka.

Co to właściwie jest?

Jako skrzywienie kręgosłupa określa się niewłaściwą krzywiznę przyjmowaną przez kręgosłup na skutek ciągłego garbienia się, nierównej długości kończyn dolnych, obciążania ładunkiem tylko jednej połowy ciała, chorób układu nerwowego itd. Najczęściej spotyka się boczne skrzywienie kręgosłupa, czyli skoliozę. Problem pojawia się w młodym wieku, kiedy kościec dziecka zaczyna rosnąć i rozciąga się w celu uzyskania swojej właściwej długości oraz odpowiedniego kształtu.

Wszelkie nieprawidłowości, które nie zostaną od razu skorygowane (np. układające się niesymetrycznie łopatki) utrwalą się i będą prowadziły do poważnych konsekwencji, na przykład trudności z chodzeniem, bólu kręgosłupa, bólami narządów wewnętrznych, które znajdą się w miejscu uciskanym przez niewłaściwie wygięty kręgosłup. Poważne wady postawy utrudniają życie, nie pozwalają pracować w niektórych zawodów i stanowią często przeszkodę przy uprawianiu sportu.

Leczenie skoliozy u dzieci

Walkę z wadami postawy trzeba zacząć jak najwcześniej. Przeważnie skolioza, jak i inne wady, wykrywana jest podczas rutynowej kontroli zdrowia, na przykład jednego z wielu „bilansów”. Jeśli lekarz zauważy, że młody człowiek wykazuje objawy wskazujące na kształtowanie się kośćca w niewłaściwy sposób, w pierwszej kolejności skieruje go na odpowiednie zajęcia gimnastyczne. Mało lub średnio zaawansowane postępy wady można zatrzymać tzw. gimnastyką korekcyjną.

Regularne ćwiczenia pozwalają cofnąć negatywne zmiany, będą też korzystne dla ogólnego rozwoju dziecka. Jeśli jednak skrzywienie będzie już poważniejsze, pacjent może trafić do sanatorium na specjalne sesje korekcyjne. Brak rezultatów leczenia kończy się przeważnie zabiegiem operacyjnym, zwłaszcza jeśli wada utrudnia nawiązywanie kontaktów, uczenie się, pracę itd.

Skolioza u dzieci – jak leczyć, zanim stanie się zaawansowana?

Nawet rodzice mogą mieć wpływ na leczenie wady postawy wykrytej u ich pociech. Jeśli dziecku zostanie zalecone wykonywanie określonych ćwiczeń, należy pilnować, by ćwiczyło – od tego zależy, czy kuracja się powiedzie. Trzeba też zwracać uwagę na właściwe siedzenie, chodzenie oraz koniecznie zawartość i wagę plecaka. W młodszych klasach szkoły podstawowej nauczyciele wymagają dźwigania ogromnej ilości książek oraz innego wyposażenia. Niedbałe noszenie takiego plecaka często jest przyczyną powstania bocznego skrzywienia kręgosłupa, czyli właśnie skoliozy.