skad-sie-bierze-zapalenie-sciegna-achillesa

Skąd się bierze zapalenie ścięgna Achillesa?

O pięcie Achillesowej słyszeliśmy już z mitów o bogach i chociaż samą historię o najsłabszym punkcie herosa wkładaliśmy zwykle między bajki, faktycznie coś w całej historii jest prawdziwego – zresztą jak w każdej bajce. Również u nas może pojawić się zapalenie ścięgna Achillesa, szczególnie, jeśli naszym ulubionym sportem, od którego zresztą nie stronimy, jest bieganie.

Chociaż owo ścięgno piętowe jest jednocześnie najmocniejszym oraz największym ścięgnem, jakie posiada człowiek oraz jakie jest łącznikiem między mięśniami łydki a samą piętą, odpowiedzialne jest za możliwość wykonania sprintu, skoku, wspinania się w ogóle czy wspinania się chociażby na same palce. Jego najsłabszym punktem jest otoczka w postaci błony, która podczas każdego skurczu oraz rozkurczu, jaki wykonujemy stawiając stopy, ociera się o otaczające ją tkanki. Jeśli tarcie jest zbyt duże lub nastąpi przeciążenie mięśnia, dochodzi właśnie do ostrego zapalenia.

Jakie objawy daje zapalenie ścięgna Achillesa?

Ostre zapalenie ścięgna Achillesa daje objawy bardzo nieprzyjemne dla pacjenta, ponieważ zaczyna się od bólu, jaki towarzyszy nam w zasadzie podczas każdego postawionego kroku, podczas biegania czy zwykłego zginania stopy. Samo ścięgno jest obrzęknięte, zaczerwienione oraz wrażliwe na najlżejszy dotyk, a wspięcie się na palce jest zwyczajnie niemożliwe przez wytworzenie się napięcia w mięśniu. Jeśli ścięgno weźmiemy w palce, możemy usłyszeć również bardzo charakterystyczne i wyczuwalne skrzypienie podczas poruszania stopy.

Czasem występuje również gorączka ze względu na stan zapalny. Ścięgno Achillesa, kiedy ma zapalenie, daje też podobne objawy, kiedy jest chroniczne, w takich sytuacjach pacjent może w ścięgnie wyczuwać guzki albo stwardnienia w okolicy około dwóch sentymentów nad piętą, szczególnie boleśnie może również odczuwać wchodzenie po schodach lub wspinanie się pod górę, a sama ścięgno bywa sztywne oraz bolesne.

Ścięgno achillesa – zapalenie i objawy

Szczególnie niebezpiecznym czynnikiem, mającym wpływ na występowanie zapalenia ścięgna Achillesa, jest płaskostopie oraz stopa wydrążona, a więc dwa przeciwstawne sobie nieprawidłowości, skutkujące niewłaściwym położeniem ścięgna, a to z kolei w prostej linii prowadzi do nadmiernego obcierania jednej ze stron, tworząc stan zapalny. Niektórych może zdziwić fakt, że również źle dobrane buty albo za mała amortyzacja butów również może negatywnie wpływać na nasze stopy.

Jak sobie radzić z zapaleniem ścięgna achillesa?

Metod jest kilka. Podstawą jest jednak złagodzenie ostrego stanu zapalnego tak szybko, jak to jest tylko możliwe. Jeśli zapalenia doszło wskutek przetrenowania, na kilka dni warto zmienić rodzaj wykonywanych ćwiczeń lub w ogóle z nich zrezygnować. Jeśli objawy dopiero zaczynają o sobie dawać znać, przydadzą się maści przeciwzapalne oraz chłodzenie na przykład za pomocą zimnych kompresów okolic ścięgna średnio dwie godziny przez kwadrans. Świetnie sprawdzi się również fizjoterapia, a więc na przykład laser czy ultradźwięki.