puchniecie-nog-zapobieganie-pozwala-pozbyc-sie-problemu

Puchnięcie nóg – zapobieganie pozwala pozbyć się problemu

Niektóre zmiany zachodzące w ciele człowieka są ważnym objawem rozwijających się chorób, inne stanowią niedogodność samą w sobie. Przeważnie po zauważeniu jednej z nich należy zweryfikować, czy powstała samoistnie, czy też w wyniku jakiegoś urazu, zmiany diety, niewłaściwych nawyków itd. Kolejny rozsądny krok to konsultacja z lekarzem. Warto monitorować takie zjawiska, bo często wczesne ich wykrycie i zgłoszenie może uratować przed poważnym schorzeniem. Objawem tego typu jest, występujące dość powszechnie, puchnięcie nóg.

Puchnięcie nóg. Skąd się bierze i o czym świadczy

Specyficzna niejednoznaczność obrzęków nóg nakazuje bliżej im się przyjrzeć. Dość często można spotkać się z reakcjami, że w pewnym wieku nogi po prostu puchną, jest to dość typowe i nie ma się czym przejmować (ewentualnie założyć wyższe buty…). To niedobre podejście, bo nie pozwala na określenie przyczyny problemu, którą może być przecież ciężka choroba.

Najbardziej błahym powodem – który sam w sobie jest dość poważny – jest skłonność do mało aktywnego spędzania czasu, siedząca lub stojąca praca, konieczność przebywania długo w łóżku np. w związku z przeziębieniem. W kończynach dolnych, przeważnie w części od kolan w dół, gromadzi się woda przenikająca do tkanek z układu krwionośnego i to właśnie jest bezpośrednią przyczyną powstawania obrzęków. Lekarz na pewno określi ów stan jako tzw. obrzęk obwodowy.

Bardziej skomplikowane powody powstawania opuchlizny wymagają już czegoś więcej, niż tylko zmiany nawyków – albo zmiany i jednocześnie podjęcia zdecydowanego leczenia. Na przykład, bardzo często obrzęk kończyn dolnych wynika z mniej lub bardziej zaawansowanych żylaków. Nogi są wtedy nie tylko spuchnięte, ale również poznaczone siecią nabrzmiałych żył i wybroczynami.

Żylaki wywołują zmiany w naczyniach krwionośnych powodujące niedrożność i zastoje, a opuchlizna to po prostu konsekwencja pozostawania krwi w niedrożnych żyłach. Podobną chorobą wywołującą obrzęki, często nieregularne i nagłe, jest zakrzepica żył głębokich. Zakrzepica może spowodować bardzo groźny zator w płucach, jeśli skrzep powstały w żyle oderwie się i podąży w kierunku płuc, gdzie utknie i zamknie światło naczynia.

Nieestetyczne obrzęki nóg – jak się ich pozbyć?

Doraźną metodą – choć niekoniecznie szybką – jest zapewnienie sobie i spuchniętym kończynom odpowiedniej porcji relaksu. Będzie to skuteczne po powrocie do domu, kiedy można spędzić chwilę ze stopami umieszczonymi nieco nad resztą ciała.

Można też pokusić się o niezbyt ciepłą kąpiel dla nóg, może być z dodatkiem soli, a następnie ich masaż. Zdarza się, że na pojawianie się opuchlizny w dolnej części kończyn wpływa nawyk zakładania nogi na nogę – może i wygląda to elegancko, ale na pewno nie jest korzystne dla naczyń krwionośnych oraz dla mięśni. Warto wyeliminować taki sposób siadania, a zamiast tego starać się trzymać obie stopy w całości na podłodze.

W przypadku poważniejszych przyczyn obrzęku żadna z tych metod nie zadziała, dlatego niezbędne jest ustalenie, co się tak naprawdę dzieje w organizmie. Wizyta u lekarza jest często początkiem drogi, bo za błahą opuchlizną mogą kryć się różne poważne schorzenia, np. marskość wątroby, kardiomiopatia, niewydolność nerek. Nogi często puchną też podczas ciąży.