profilaktyka-jest-niezwykle-wazna-przy-osteoporozie

Profilaktyka – jest niezwykle ważna przy osteoporozie

Są choroby, które przez długie lata mogą się rozwijać w naszym organizmie, a my nawet nie będziemy mieli o tym pojęcia. Dowiemy się o nich dopiero wtedy, gdy poziom ich zaawansowania będzie już tak duży, że zaczną wywierać realny wpływ na działanie naszego organizmu. Tak się właśnie dzieje w przypadku osteoporozy, która dotyka głównie kobiet, a która najczęściej objawia się w momencie, kiedy dochodzi do jakiegoś złamania. Jeżeli nie będziemy działać tutaj profilaktycznie, to może się okazać, że o skutkach rozwoju osteoporozy w naszym organizmie, dowiemy się w bardzo brutalny sposób.

Co możemy zrobić przy osteoporozie?

Jeżeli wiemy, że w naszej rodzinie występowała już osteoporoza, to tym ważniejsza powinna być dla nas odpowiednia profilaktyka, zwłaszcza że nie jest ona ani uciążliwa, ani bolesna. Jeżeli obawiamy się, że przez genetyczne uwarunkowania rozwija się w naszym ciele osteoporoza profilaktyka nasza powinna polegać przede wszystkim na odpowiednio zbilansowanej diecie, a także na tym, abyśmy wykonywały regularnie badania, mogące wykazać rozwój tej choroby w naszym organizmie.

Warto tutaj wspomnieć, że taka profilaktyka osteoporozy, nie jest proponowana tylko tym kobietom, które ze względu na wiek są narażone na jej występowanie, ale także mogą się jej poddać młodsze panie, bo im szybciej zostanie ona wykryta, tym łatwiej będzie zatrzymać jej działanie, a więc tym łatwiej będzie podjąć kroki, mające za zadanie odbudowanie struktury kości, chociaż nie będzie to łatwe.

Zapobieganie osteoporozie

Przede wszystkim trzeba tutaj powiedzieć, że możliwe jest zapobieganie osteoporozie i jeżeli będziemy wiedzieli, w jaki sposób to należy robić, to może się okazać, że nie będzie to dla nas szczególnie uciążliwe zadanie. Warto tutaj korzystać z promieni słonecznych, które zawierają witaminę D, niezbędną dla budowy naszych kości, a jeżeli nie mamy takiej możliwości, to warto zażywać suplementy diety, które ją posiadają. Dodatkowo warto dopilnować, aby nasza dieta była bogata w białko i wapń, bo to jest podstawowy budulec naszych kości i jeżeli go zabraknie, to może się okazać, że są one znaczne słabsze niż pierwotnie nam się wydawało.

Przeciwdziałanie osteoporozie

Co więcej, jeżeli ważne jest dla nas przeciwdziałanie osteoporozie to powinnyśmy także zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną, o regularne wykonywanie badań, ale także warto unikać różnego rodzaju używek, które z pewnością będą miały negatywny wpływ na moc naszych kości, co będzie prowadziło do ich osłabienia, a w rezultacie do ich złamania.

Jeżeli dojdzie do złamania i okaże się, że nastąpiło ono z powodu osteoporozy, to będzie to oznaczało, że choroba w naszym ciele jest mocno rozwinięta. Dlatego warto wykonywać regularne badania, aby wiedzieć, jaki jest stan naszych kości, czy nie pojawiają się w nich ubytki, bo im szybciej zaczniemy działać, tym mniej pozwolimy chorobie na rozwój, a więc tym większa będzie szansa, że nawet w późnym wieku, będziemy cieszyć się z mocnych kości, którym nie straszne będą żadne złamania.

Takie badania nie są uciążliwe, ani czasochłonne, a mogą naprawdę wiele dobrego zrobić dla naszego zdrowia.

Powiązane wpisy