osteoporoza-u-kobiet-profilaktyka-i-leczenie

Osteoporoza u kobiet – profilaktyka i leczenie

Wśród wielu groźnych chorób wiązanych z wiekiem dojrzałym i podeszłym, jako jedną z najbardziej podstępnie atakujących wymienia się osteoporozę. Schorzenie dotyczy układu kostnego  i w dużym skrócie odpowiada za zwiększanie podatności na różne, mniej lub bardziej poważne złamania. Kości tworzące szkielet stają się znacznie mniej odporne na uszkodzenia fizyczne, gdyż osteoporoza niszczy ich strukturę mineralną. Zaawansowana postać choroby praktycznie uniemożliwia jakąkolwiek aktywność, bo wszystko zagraża możliwością kolejnego, często bardzo skomplikowanego złamania.

Badanie osteoporozy

Można podejrzewać osteoporozę, gdy nagle każda kontuzja kończy się złamaniem i koniecznością leczenia szpitalnego. W takim przypadku przeważnie konieczna jest konsultacja z lekarzem, który potwierdzi lub wykluczy istnienie tej choroby. W potwierdzeniu pomagają konkretne badania, na przykład podstawowe badanie radiologiczne – można je wykonać w związku ze złamaniem, żeby ocenić jego rodzaj. Przy okazji wykrywa się ewentualne widoczne zmiany w strukturze kości.

Bardziej zaawansowane metody badania to na przykład densytometria kości. Jest to badanie gęstości kości wykonywane u osób z podejrzeniem osteoporozy, jak też u już chorych ludzi, kiedy służy do oceny ewentualnych postępów choroby. Jest też metoda określana jako kalkulator FRAX. Przydatna jest przy analizie złamań oraz ustalaniu prawdopodobieństwa wystąpienia kolejnych. W większości przypadków można samodzielnie poprosić o badanie lub zostanie ono zlecone przez lekarza.

Leczenie osteoporozy – profilaktyka oraz skuteczne metody

Osteoporoza to jedna z takich chorób, którym lepiej zapobiegać, niż je leczyć. Profilaktyka opiera się na jak najwcześniejszym wdrożeniu istotnych zmian w jadłospisie oraz stylu życia. Bardzo ważny czynnik stanowi oczywiście odpowiednia dieta. Organizm trzeba wyposażać głównie w minerały – wapń, potas, magnez – jak również witaminy, w tym oczywiście witaminę D.

Wszelkie używki, zwłaszcza alkohol i papierosy, będą wpływały niekorzystnie na stan kości i również mogą spowodować szybszy rozwój choroby. Oprócz diety, istotne jest korzystanie z aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu, gdyż dzięki wystawianiu skóry na słońce (oczywiście z umiarem i w odpowiednich porach) następuje pobieranie witaminy D do organizmu. Aktywność fizyczna oczywiście robi swoje, osoby, które dużo się ruszają, rzadziej (i ewentualnie później) zaczynają mieścić się w grupie ryzyka zachorowania na osteoporozę.

Witamina K2 – osteoporoza wykluczona

Różne metody profilaktyki i terapii osteoporozy różnią się skutecznością. Jednym z ciekawszych odkryć ostatnich czasów jest wykorzystanie witaminy K2, która powinna być dostarczana do organizmu na równi z innymi istotnymi składnikami odżywczymi, jak np. wapniem. Witamina K2 wpływa na poprawienie jakości gospodarki wapniem w ciele człowieka, dlatego też nawet małe jego ilości dostępne do wykorzystania będą trafiały tam, gdzie powinny (czyli do kości) a nie np. do żył, gdzie mogą tworzyć złogi i negatywnie wpływać na jakość krążenia krwi.

Powiązane wpisy