jakie-sa-choroby-ukladu-ruchu

Jakie są choroby układu ruchu?

Dopóki jesteśmy zdrowi, to nie myślimy o tym, jakie nasze działania mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia w dłuższym terminie, ani nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób możemy zapobiegać niektórym chorobom, tak abyśmy mieli pewność, że nie będą nas one dotyczyły na starość. Niestety, istnieje wiele różnych chorób, które rozwijają się podstępnie, a co się z tym wiąże, przez długie lata, możemy sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, że w ogóle na nie chorujemy. Dlatego też tak ważne jest to, abyśmy jak najwcześniej zaczęli robić profilaktyczne badania.

Co to jest osteoporoza?

Kiedy jesteśmy już starsi, to z pewnością nie raz spotykamy się z taką nazwą choroby jak osteoporoza. Niektórzy z nas nawet wiedzą, że wiąże się ona z ubywaniem gęstości mineralnej kości, a co się z tym wiąże, dochodzi do ich osłabienia. Ważne jest tutaj to, że osteoporoza objawy ma bardzo często ukryte, przez lata możemy nawet nie wiedzieć, że w ogóle na nią chorujemy, a do takiej wiadomości docieramy dopiero wtedy, gdy pojawia się złamanie. Ponieważ osteoporoza nie daje żadnych objawów, to szczególnie pod jej kontem powinny się badać kobiety po menopauzie i mężczyźni po 65 roku życia, bo to wówczas, dochodzi do jej pogłębiania się.  Oczywiście, nie można tutaj czekać, aż choroba się objawi poprzez złamanie przedramienia czy szyjki kości udowej, bo jeśli ma być odpowiednio wcześnie wykryta osteoporoza profilaktyka musi być przeprowadzana. Jeśli będziemy regularnie wykonywać badania, pokazujące nam gęstość naszych kości, to będziemy mieli pewność, że takie zrzeszotnienie kości zostanie wykryte na czas, a podjęte leczenie, znacznie może zmniejszyć niebezpieczeństwo złamania. Jest to tym ważniejsze, że wcześniej osteoporoza objawy bólowe daje bardzo rzadko, a co się z tym wiąże, mamy naprawdę niewielkie szanse na to, aby zdążyć ją wykryć na czas.

Jak możemy jej zapobiegać?

Jeżeli chodzi o to, dlaczego w naszym organizmie pojawia się osteoporoza przyczyny mogą być dwie:

– jedna to pierwotna, kiedy to palimy papierosy, nadużywamy alkoholu, mało się ruszamy i odżywiamy się niewłaściwie, doprowadzając do sytuacji, gdy w naszym organizmie zbyt małe stężenie wykazuje wapń.

– druga to wtórna, kiedy osteoporoza pojawia się w wyniku przebytych chorób, albo przyjmowanych leków.

Jeżeli chcemy jej zapobiegać, to koniecznie musimy zadbać o odpowiednią ilość witaminy d w naszym organizmie, a więc przebywać jak najwięcej na słońcu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, a dotyczy nas osteoporoza tabletki mogą nam być przepisane, a jednym z ich składników, będzie właśnie wapń i witamina d.

Zobacz także: Profilaktyka przy osteoporozie

Jeżeli będziemy odpowiednio o siebie dbać, to osteoporoza nie musi nas dotyczyć, a w razie szybkiego wykrycia, możemy podjąć kroki, które ochronią nas przed złamaniami. Jednak, żebyśmy w ogóle mieli jakąkolwiek szansę wykrycia na czas osteoporozy, musimy się profilaktycznie badać, bo tylko wówczas możemy mieć pewność, że na czas uda nam się wykryć zagrożenie i powstrzymać tą podstępną chorobę, zanim osiągnie krytyczny moment.

Powiązane wpisy