jakie-sposoby-unieruchomienia-sa-proponowane

Orteza czy gips – sposoby unieruchomienia stawu skokowego?

Nie ma chyba osoby, która chociaż raz nie uległaby jakiejś kontuzji. Może tutaj chodzić o stłuczenie, obrzęk, pojawienia się obtarcia czy siniaka, ale może tutaj także chodzić o bardziej skomplikowane kontuzje, takie jak chociażby zwichnięcia, skręcenia czy złamania. W zależności od tego, jakiemu urazowi ulegliśmy, różne będą działania podjęte przez lekarzy, a co się z tym wiąże, możemy być pewni, że różne także będą środki, które zostaną przy takim leczeniu wykorzystane. Dlatego też warto wiedzieć, z jakich rozwiązań lekarze mogą tutaj korzystać, tak abyśmy później nie byli zaskoczeni.

Orteza czy gips?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że są takie urazy, które nie wymagają unieruchomienia danej części naszego ciała i są takie, kiedy to unieruchomienie jest wręcz niezbędne. W tych drugich przypadkach lekarze muszą się zastanowić, czy lepszy będzie gips czy orteza. Przede wszystkim, trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że taka orteza jest lżejsza, a więc będzie też wygodniejsza do noszenia. Poza tym, orteza jest cieńsza, a więc latem nie jest w niej tak gorąco, co także powoduje, że znacznie łatwiej jest się pogodzić z koniecznością jej noszenia.

Dodatkowo prezentowane są one na różne części naszego ciała, więc może nam być zaproponowana orteza stawu skokowego, która będzie trochę przypominała wysoki but, może też być proponowana orteza stawu kolanowego, która sprawi, że nie będziemy mogli tym kolanem ruszać. Poza tym, taka orteza na kolano będzie mogła być odpowiednio dopasowana, a więc mamy pewność, że nic nie jest za luźne, ani za ciasne.

Dodatkowo jeszcze orteza kolana przez to, że nie jest ciężka, nie powoduje większych problemów z poruszaniem się, jeśli tylko używamy przy tym kul, do odciążenia chorej nogi. Poza tym, w sklepach medycznych, będzie nam zaproponowana orteza nadgarstka, jeśli doszło do jego zwichnięcia, a nawet orteza barku, na który jednak dość trudno jest założyć gips, a dodatkowo ten drugi będzie bardzo niewygodny dla pacjenta. Jeśli będzie nam zalecona orteza stawu kolanowego jak dobrać ją, może być pytaniem, które będzie co chwilę pojawiało się w naszej głowie.

Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko będzie dopasowane do naszych potrzeb i do wielkości naszego ciała, to koniecznie powinniśmy tutaj skorzystać z porady specjalisty, który naprawdę będzie w stanie nam tutaj doradzić i dobrać taki sprzęt dla nas. Innym pytaniem, które dość często pojawia się w tego typu przypadkach, a które pojawia się, gdy  nałożona jest orteza stawu kolanowego jak długo nosić takie urządzenie. Na to pytanie musi nam jednak odpowiedzieć lekarz, bo termin może się wahać w granicach kilku tygodni, a będzie zależał przede wszystkim od powagi naszego urazu i tego, jaka część tego stawu kolanowego została uszkodzona.
Jeszcze całkiem niedawno, pojawiały się pytania orteza co to jest? Ludzie, którzy mieli ją zakładać zamiast gipsu, obawiali się, czy faktycznie spełni ona w odpowiedni sposób swoją rolę. Obecnie coraz częściej ludzie cieszą się z tego, że mogą ją zakładać, ponieważ ma ona wiele zalet, a jednocześnie jest wygodniejsza do noszenia niż tradycyjnie zakładany gips.

 

Powiązane wpisy