objawy-przepukliny-kregoslupa

Objawy przepukliny kręgosłupa

 

Nasz kręgosłup jest bardzo delikatny oraz wrażliwy na nasze poczynania, szczególnie związane z ciężką, fizyczną pracą ponad swoje siły. Również czas, a więc  i wiek, będzie miał spory wpływ na nasze zdrowie oraz na kondycję kręgosłupa, składającego się z niewielkich dysków, których wypadnięcie lub przesunięcie się będzie wywoływało ostry stan zapalny oraz poważne problemy ze zdrowiem.

Przepuklina kręgosłupa występuje w kilku rodzajach oraz daje różne objawy w zależności od tego, w jakim miejscu wystąpiła. Nieleczona – w zasadzie uniemożliwia sprawne i normalne funkcjonowanie, dlatego oszczędzanie się wraz z wiekiem, jeśli w grę wchodzi wysiłek fizyczny, jest koniecznością, a nie jedynie śmiesznym kaprysem.

Przepuklina na kręgosłupie – objawy

Przepuklina kręgosłupa może mieć różne objawy, w zależności od tego, o jakim jej rodzaju będziemy mówić. Zdarza się, że schorzenie przebiega zupełnie bezobjawowo, jednak w przeważającej części przypadków będziemy mieć do czynienia z naprawdę dokuczliwym bólem w miejscu, jakiego przepuklina będzie bezpośrednio dotyczyć. Czasem odczuwany przez pacjentów ból opisywany jest jako przeszywający ze względu na uciskanie dysku na znajdujące się obok nerwy, najczęściej odnoszące się jedynie do jednej połowy ciała, co także uznawane jest za bardzo charakterystyczne.

Zdarza się również, że objawy przepukliny kręgosłupa będą dotyczyć mrowienia, drętwienia poszczególnych partii ciała, na których jest nacisk oraz promieniowanie do innych części ciała. W skrajnych przypadkach, kiedy przepuklina będzie naprawdę dużych rozmiarów, można spodziewać się bólu nie tylko w samym kręgosłupie, ale w całym ciele oraz w kończynach – ale tylko dolnych, a wraz z nim osłabienia nóg i niemożności zapanowania nad utrzymaniem moczu czy stolca. Taką przypadłość medycyna nazywa zespołem końskiego ogona.

Przepuklina kręgosłupa – jakie leczenie?

Pierwszym i zawsze najważniejszym elementem leczenia, jakiego wymaga przepuklina na kręgosłupie, jest rehabilitacja, która odpowiednio przeprowadzona jest w stanie zniwelować obawy oraz doprowadzić pacjenta do stanu normalności. Poza fizykoterapią oraz rehabilitacją podawane są również leki rozluźniające mięśnie oraz przeciwbólowe przeciwzapalne, zastrzyki z kortyzolem oraz – w skrajnych przypadkach, kiedy nic  więcej nie jest w stanie pomóc – operacja.

Ta ostatnia jednak jest zwykle brana pod uwagę w ostateczności ,ponieważ stopień jej skomplikowania zawsze daje szansę na niepowodzenie. Po niej również konieczne jest odbycie pięcio- lub sześciotygodniowej rehabilitacji, a powrót do pracy zawodowej jest zwykle możliwy dopiero po pół roku od odbytej operacji.

W pierwszych stadiach rozwoju choroby najlepiej jest po prostu  odciążyć kręgosłup, decydując się na leżenie i zdecydowaną bezczynność. Jeśli ból nieco ustąpi, można zacząć się ruszać i podejmować aktywność fizyczną, unikając jednak wciąż długotrwałego stania czy siedzenia. W tym czasie zalecana jest również kinezyterapia, a więc gimnastyka, tyle, że lecznicza oraz fizjoterapia, ale jedynie u dobrego, doświadczonego specjalisty.