objawy niedoboru witaminy d

Objawy niedoboru witaminy D – kiedy należy zacząć się martwić?

Witamina D  w naszym organizmie jest szalenie ważna, o czym każdy przypomina sobie dopiero wtedy, kiedy zaczynają doskwierać nam objawy związane z jej niedoborem. Witamina D odpowiada za zdrowe i mocne kości oraz za zdrowie zębów. To jednak nie wszystko – witamina D jest potrzebna również, aby nasz układ krążenia sprawnie funkcjonował, aby mieć szczupłą sylwetkę oraz aby mniejsze było prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór. Trzeba jednak pamiętać, że dopiero ekspozycja na promienie słoneczne lub przyjmowanie odpowiedniego suplementu diety jest w stanie pomóc nam utrzymać jej odpowiedni poziom w organizmie.

Objawy niedoboru witaminy D – czego trzeba się obawiać?

Niedobór witaminy D jest najczęściej spowodowany zbyt małą ekspozycją na promienie słoneczne, a wystarczy naprawdę niewiele, żeby taki stan rzeczy zmienić – już dwadzieścia minut dziennie przebywania na słońcu powoduje, że poziom witaminy D jest jak najbardziej optymalny. Jednak w okresie wiosenno-letnim trzeba pamiętać o stosowaniu odpowiednich filtrów ochronnych. Niedobór witaminy D najczęściej grozi nam w okresie jesienno-zimowym, kiedy również słońca najczęściej jest jak na lekarstwo.

Niedobór witaminy D – czym się objawia?

Brak witaminy D jest bardzo charakterystyczny w odczuwaniu, ponieważ zaczynamy odczuwać bóle w kościach oraz w mięśniach, pojawiają się  również choroby przyzębia, tracimy apetyt, pojawia się u nas bezsenność oraz biegunki, a także zaburzenia w polu widzenia czy niesmak, a nawet uczucie pieczenia w ustach. Dużo gorsze skutki ma niedobór witaminy D u niemowląt – u tych dochodzi do rozmiękania kości czaszkowych, przez co z tyłu główka dziecka staje się dziwacznie płaska, a na czole dziecka mogą zacząć pojawiać się niepokojące guzy. Ciemiączko zrasta się dużo później. Problemem może być również tak zwany „żabi brzuszek”, który pojawia się wraz z krzywicą żeber oraz słabością mięśni brzucha.

Witamina D na kości – niedobór może być groźny

Zdecydowanie zbyt rzadko podejmuje się temat niedoboru tej witaminy, a jego skutki mogą być naprawdę groźne. Począwszy od dzieci, na skutek brak odpowiedniej ilości witaminy D zaczyna występować krzywica, a u osób dorosłych – osteomalacja, czyli innymi słowy rozmiękanie kości, a także osteoporoza, czyli ich kruchość oraz łamliwość. Mięśnie stają się znacznie słabsze, czasem występują w efekcie nawet problemy z chodzeniem oraz nieprzyjemne i trudne do zlikwidowania skurcze. To jednak nie wszystko.

Witamina D nie tylko na kości

Jak się okazuje, niedobór witaminy D może mieć znacznie poważniejsze skutki, niż można przypuszczać. Jeśli masz w organizmie za mało witaminy D, od razu zwiększa się szansa posiadanie sporej nadwagi, a także na rozwiniecie się różnych chodów związanych z układem krążenia, na przykład nadciśnienie, ale też cukrzyca, choroby zapalne różnego typu, nowotwory, w tym szczególnie prostaty, jelita grubego oraz piersi, a także z tego powodu możemy znacznie szybciej się starzeć. Odpowiedniego poziomu witaminy D należy również pilnować w okresie ciąży. Jej niedobór w tym czasie może być bardzo groźny dla dziecka, ponieważ może wystąpić na przykład zaburzenie rozwoju mózgu.

Powiązane wpisy