kontuzje-i-urazy-pojawianie-sie-siniakow-bez-powodu

Kontuzje i urazy – pojawianie się siniaków bez powodu

Następstwem uderzenia w jakąś przeszkodę lub innego punktowego urazu może być tzw. siniak. Pojawia się on w wyniku podskórnego pęknięcia naczyń krwionośnych i nastąpienia niewielkiego wylewu krwi, która nie znajdzie ujścia na zewnątrz. W zależności od tego, jak bardzo jesteśmy podatni na występowanie tego zjawiska, siniaków będzie więcej lub mniej, różne będą też ich rozmiary, kształt, kolor oraz czas obecności na skórze, przy czym niemalże na pewno zmienią one swoją barwę przynajmniej raz.

Siniaki na ciele – czy są powodem do obaw?

Chociaż niektóre siniaki bywają ciemne i duże, nie oznaczają żadnej groźnej choroby, dopóki będą faktycznie powiązane z urazami – osoba, która często uprawia sport lub podejmuje inną aktywność, może je sobie robić zupełnie przypadkowo i nawet nie zauważać. Niektórzy mają na tyle wrażliwą skórę, że nawet niewielkie zetknięcia jej z jakimś przedmiotem mogą wywoływać sińce – ot, przesuwanie czegoś ciężkiego nogą, odbijanie piłki, efekty kopnięć i popchnięć typowe dla sportów kontaktowych, jazda na rowerze praktycznie zawsze skończą się kilkoma malowniczymi zabarwieniami na skórze. Na szczęście nawet największe siniaki po pewnym czasie znikną. Ów czas jest zależny od powagi kontuzji oraz od cech osoby, u której wystąpił siniak.

Samoistne siniaki na ciele i nogach

Gorsza sytuacja związana jest z powstawaniem na ciele siniaków zupełnie bez związku z jakimkolwiek urazem fizycznym. Będą one obserwowane w miejscach, których absolutnie sobie nie stłukliśmy, albo podczas absolutnej pewności, że do urazu nie doszło. Często spotykane są na przykład samoistne siniaki na nogach lub siniaki, które pojawią się niby normalnie, ale w ogóle nie chcą zniknąć. Nie trzeba od razu wierzyć pogłoskom i złym wróżbom nakazującym spodziewać się w związku z tym objawem białaczki lub innej śmiertelnej choroby, ale konsultacja u lekarza jest jak najbardziej wskazana. Siniaki na ciele bez powodu wynikają z powodów związanych z niewłaściwą pracą układu krwionośnego, zbyt kruchymi naczyniami, które pękają nawet pod wpływem bardzo delikatnego kontaktu z jakimkolwiek przedmiotem. Mogą też wskazywać na problemy z krzepliwością krwi. Dlatego też w opisanej sytuacji wizyta u lekarza wydaje się być konieczna.

Powody pojawiania się samoistnych siniaków

Często za tego typu trudno znikające siniaki odpowiadają choroby wrodzone bądź nabyte. Niekiedy dana osoba może cierpieć na wrodzoną kruchość naczyń, które mogą pękać z błahych powodów lub będą tworzyć małe wylewy wewnętrzne. Także u ludzi cierpiących na hemofilię nietrudno o różnej wielkości siniaki. Hemofilia jest zwana inaczej skazą krwotoczną; krew bardzo słabo krzepnie, częste są więc krwotoki, wylewy i wybroczyny. Chociaż wymienione zjawiska są dość poważne, siniaki mogą wskazywać na toczący się w organizmie znacznie bardziej groźny proces chorobowy, na przykład wspomnianą już białaczkę szpikową. Musisz jednak wiedzieć, że im bardziej poważniejsza choroba, tym więcej objawów wykazuje, stąd najprawdopodobniej oprócz siniaków tego typu schorzenia skutkowałyby też anemią, zmęczeniem, omdleniami itd.