kontuzje-i-urazy-czym-jest-orteza

Kontuzje i urazy – czym jest orteza?

Jeśli chcesz się dużo ruszać, myślisz o rozpoczęciu uprawiania jakiegoś sportu, musisz mieć na uwadze możliwość pojawienia się kontuzji. Nie wszystkiego da się uniknąć, możesz więc czasem źle upaść, zderzyć się z kimś bądź zafundować sobie zbyt męczący trening. Świadomość występowania kontuzji pozwoli ci ustrzec się tych największych problemów, ale w dalszym ciągu pozostaniesz podatny na różne zdarzenia losowe. Na szczęście medycyna stale się rozwija i w dzisiejszych czasach można znacznie lepiej radzić sobie z różnymi urazami, lepiej je leczyć, a nawet całkowicie eliminować bez szkody dla organizmu.

Czym jest orteza?

Śledząc branżę medycyny sportowej na pewno nie raz spotkamy się z przedmiotem określanym mianem ortezy. To rodzaj usztywniacza na staw, przypominającego w działaniu gipsową osłonę nakładaną przez lekarza na zwichnięcia bądź złamania kończyn. W odróżnieniu od gipsu nie jest jednak niewygodna i pozwala skórze oddychać, możliwe są zabiegi higieniczne, jak również inne zabiegi, które gips na pewno by uniemożliwiał. Pacjenci wyposażeni w ortezę mogą czasami zdejmować ją samodzielnie, co jednak nie jest wskazane z uwagi na możliwość naruszenia unieruchamianego stawu.

Czy orteza się przydaje? Czy to dobry wybór?

Z reguły założenie ortezy proponuje lekarz ortopeda, do którego udajemy się z jakąś kontuzją bądź innym problemem zdrowotnym. Na pewno w przypadkach wielu urazów i kontuzji wywołanych np. nieostrożnością podczas uprawiania sportu lub jakimś zdarzeniem losowym, wybór ortezy będzie z korzyścią dla zdrowia. Ortezy są wręcz zalecane w przypadku konieczności bardzo dokładnego unieruchomienia stawu. Nowoczesne produkty tego rodzaju oferują najwyższej jakości ochronę i przy tym są bardzo trwałe, estetyczne.

Orteza stawu skokowego

Staw skokowy to tylko jedno z miejsc, którego może dotyczyć kontuzja i na jakie trzeba będzie założyć ortezę. Dzięki wyjątkowo dużej sztywności produktu staw jest zabezpieczony przed wszelkimi możliwymi uszkodzeniami, a przy tym kończyna nie wydaje się zbyt ciężka i nieswoja, jak to bywa w przypadku gipsu. Z założoną ortezą można swobodnie chodzić, korzystać z komunikacji miejskiej itd.

Orteza kolana

Wśród przeróżnych kontuzji, jakich doświadczają biegacze oraz osoby trenujące dziedziny wysiłkowe, częstym urazem jest kontuzja kolana, np. problem z rzepką, kolano biegacza, jeszcze inny defekt. W takich przypadkach również bardzo pomaga orteza. Jej założenie umożliwia usztywnienie kolana w kącie zgięcia, żeby można było oszczędzać staw i wyleczyć zaistniałą dolegliwość. Wybór nowoczesnej i wysokiej jakości ortezy uchroni korzystającego przed dodatkowymi problemami, np. odparzeniami pod materiałem – coś takiego po prostu nie ma prawa się zdarzyć.

Orteza nadgarstka

Ortezę nałożyć można nawet na tak delikatne miejsce, jakim jest nadgarstek. Lekka konstrukcja pozwala zachować pewną ruchomość ręki i wykonywanie dowolnych czynności z grupy dozwolonych nie jest wysoce problematyczne. W razie potrzeby można zdjąć ortezę, chociaż lepiej nie podejmować o tym samodzielnie decyzji – lekarz nie tylko powinien wyrazić zgodę, ale również nauczyć pacjenta bezpiecznego zdejmowania ortezy z leczonego stawu.