kontuzje-i-urazy-czyli-na-co-uwazac-chcac-na-dlugo-zachowac-sprawnosc

Kolano biegacza, czyli na co uważać chcąc na długo zachować sprawność?

Podejmowanie różnorodnej aktywności fizycznej jest działaniem prowadzącym do zwiększenia sprawności organizmu, odchudzenia się, znalezienia ciekawego hobby. Sport i ruch pozwalają poczuć się lepiej i wyglądać lepiej, dlatego też dobrze jest zacząć ćwiczyć, biegać, uprawiać wybraną dziedzinę sportu. Podczas wysiłku trzeba jednak uważać na to, by nie przysporzyć sobie problemów – niezbędna jest odpowiednia rozgrzewka, a i tak niejednokrotnie dotykają nas przeróżne kontuzje i urazy.

Czym jest kolano biegacza?

Problem zdrowotny określany kolanem biegacza dotyczy głównie osób biegających, bo właśnie biegając najłatwiej nabawić się tego schorzenia. Zwykle zaczyna się od lekkiego bólu w kolanie podczas nadmiernego wysiłku lub zbyt długich sesji treningowych, a w miarę upływu czasu ból narasta i staje się tak silny, że całkowicie wyklucza możliwość dalszego biegania. Tego typu przypadłość zdarza się zarówno zawodowcom, jak i osobom, które po raz pierwszy biegają i są zaangażowane w treningi. Na pewno nie warto leczyć kolana biegacza samodzielnie, bardziej rozsądnym rozwiązaniem w przypadku wykrycia u siebie objawów tej kontuzji będzie w miarę szybka wizyta u lekarza.

Czy kolano biegacza to coś groźnego?

Kontuzja sama w sobie nie prowadzi do poważniejszych urazów, aczkolwiek może stać się ich pośrednią przyczyną. Nagły, ostry ból w kolanie, który pojawia się podczas treningu, biegu przełajowego itd. może spowodować trudności z dotarciem do celu, wywołać upadek lub wpływać na pozycję, w jakiej będziemy się poruszać, a to prosta droga do różnych skrzywień kręgosłupa, wad postawy itd. Niebezpieczeństwo może też kryć się w nieprawidłowym rozpoznaniu kontuzji, gdyż ból kolana może świadczyć o znacznie groźniejszym procesie.

Kolano biegacza – objawy

Cóż, tak jak zostało wspomniane wyżej, głównym objawem rozwoju „kolana biegacza” jest ból w kolanie, początkowo niezbyt silny, później coraz bardziej paraliżujący. Kontuzją objęty jest staw kolanowy, którego budowa uznawana jest za wyjątkowo skomplikowaną w całym ludzkim ciele. Ponieważ kolano biegacza zaliczane jest do tzw. kontuzji przeciążeniowych, można powiązać jej powstawanie z nadmiernie długimi lub męczącymi treningami. Wstępnie nieprzyjemne objawy pojawiają się dopiero po sporym wysiłku, później coraz łatwiej je wywołać.

Kolano biegacza – leczenie

Z rozpoznaniem u siebie kolana biegacza należy udać się do specjalisty. Lekarz pierwszego kontaktu może skierować nas do ortopedy, który najprawdopodobniej szybko oceni stopień zaawansowania kontuzji i zaleci odpowiednie leczenie. Często terapia składa się nie tylko z przyjmowania medykamentów, ale przede wszystkim z różnych ćwiczeń, wpływających na kondycję kolana.

Zobacz więcej informacji na temat: Kolano biegacza leczenie

Kolano biegacza – ćwiczenia

Zalecane ćwiczenia pozwalają popracować nad tym, co pośrednio wpływa na rozwinięcie się kontuzji. Przeważnie problemem są słabe mięśnie ud bądź niewłaściwa technika biegu. Ten drugi przypadek objawia się efektami podobnymi do przetrenowania, natomiast niewłaściwie wytrenowane mięśnie będą stanowiły problem niezależnie od długości treningu. Ćwiczenia mięśni ud należy prowadzić przynajmniej dwa razy w tygodniu. Jeśli problemem jest niewłaściwy sposób biegania, trzeba skonsultować się z kimś, kto robi to lepiej i po prostu wyuczyć się jego techniki.