kiedy-niezbedne-jest-wykonanie-usg-stawow-biodrowych-u-niemowlat

Kiedy niezbędne jest wykonanie usg stawów biodrowych u niemowląt?

Monitorowanie właściwego rozwoju małego dziecka w dzisiejszych czasach odbywa się z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu. Dzięki temu odpowiednio wcześnie można zauważyć ewentualne wady czy choroby, jak też podjąć stosowne działania. Jednym z niezbędnych, a nawet obowiązkowych badań, jest USG stawów biodrowych u niemowląt. Badanie jest całkowicie bezpieczne, nie boli i nic nie kosztuje. Realizacja usg stawów biodrowych powinna zostać wykonana, gdy dziecko ukończy pół roku, ale nie później niż w wieku 8 miesięcy.

Groźna dysplazja stawu biodrowego u dzieci

Wspomniane wyżej badanie pozwala uzyskać czarno-biały obraz kości i innych elementów tworzących biodra niemowlaka. Wynikiem jest wydruk bądź plik obrazu dostępny do obejrzenia na ekranie komputera. Wykonanie USG stawów biodrowych do 8 miesiąca życia umożliwia wykrycie ewentualnych nieprawidłowości – tzw. dysplazji stawów biodrowych.

Jest to jedna z wad rozwojowych, polegająca na deformacji stawu, czasami tak zaawansowanej, że całkowicie uniemożliwia właściwe korzystanie z kończyny. Dysplazja odpowiada za możliwość nadmiernego przesuwania się kości udowej w panewce, co wymusza dokonanie odpowiedniego zabiegu – zdarzają się jednak przypadki tak poważnej deformacji, że nie da się jej naprawić. Im wcześniej uda się wykryć zmiany w stawie biodrowym, tym więcej można zrobić, ale z kolei zbyt wczesna reakcja nie pozwala prawidłowo oszacować sytuacji, bo kościec i stawy jeszcze się rozwijają.

Jak dbać o to, by bioderka u niemowlaka rozwijały się prawidłowo?

Jeśli podczas badania usg zostanie wykryta zaawansowana dysplazja, niezbędne będzie odpowiednie leczenie ortopedyczne. Poważne zmiany muszą być poddane terapii pod ścisłą kontrolą lekarza. Natomiast jeśli wszystko jest w porządku, ale rodzice obawiają się, że stawy biodrowe u niemowlaka mogą źle się rozwinąć, podejmuje się stosowne działania profilaktyczne.

Głównie chodzi o odpowiednie rozstawianie nóżek, czy to podczas noszenia malucha, czy też przy sadzaniu go gdziekolwiek. Jednym ze starych, ale wciąż funkcjonujących sposobów jest zakładanie podwójnej pieluchy – taki „bagaż” wymusza szeroki rozstaw bioderek i wpływa na ich właściwy rozwój. Podwójną pieluchę można zakładać sporadycznie, noszenie jej przez cały czas bywa dość niewygodne dla dziecka. Do tego trudniej dokonać zmiany brudnej na czystą, jeśli jedną pieluchę przytrzymuje druga.

Dużo ruchu i brak ograniczeń chronią przed dysplazją

Nawet niemowlęta muszą mieć zapewnioną odpowiednią porcję ruchu. Rodzice powinni na to pozwolić, przy czym nie muszą robić niczego specjalnego – wystarczy, że maluszek będzie miał dogodne warunki, żeby dużo ruszać nóżkami, zginać je, wykonywać różne wymachy. Dzięki temu stawy właściwie się kształtują. Trzeba zadbać o odpowiednio wygodne ubranko, które nie będzie zbliżało do siebie nóżek (niedopuszczalne są wszelkiego rodzaju chusty czy zawoje, w których niemowlę nie ma zbyt dużych możliwości ruchu, a jego nóżki są ściśnięte). Jeśli nawet trzeba przenieść dziecko w czymś takim np. podczas jazdy czy spaceru, w domu należy założyć inną odzież.

Powiązane wpisy