choroby-co-wiemy-o-reumatoidalnym-zapaleniu-stawow

Choroby – co wiemy o reumatoidalnym zapaleniu stawów?

Są choroby, które ujawniają się dopiero w dorosłym życiu, choć zdarza się także, że muszą się z nimi mierzyć znacznie młodsi ludzie. Są także takie, które atakują częściej kobiety niż mężczyzn. Właśnie do takich chorób, które spełniają te dwa warunki należy reumatoidalne zapalenie stawów. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której organizm zaczyna atakować swoje własne komórki, doprowadzając do tego, że zaczyna się w nich pojawiać stan zapalny. Jeżeli nie zostanie on szybko rozpoznany i nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, to może się okazać, że stan ten będzie się stopniowo pogłębiał, a co się z tym wiąże, dojdzie do jeszcze większych zmian w naszym organizmie.

Czy wiemy jak objawia się reumatoidalne zapalenie stawów?

Chociaż choroba dotyczy głównie kobiet w wieku 40-50 lat, to jednak może się okazać, że zaatakuje ona znacznie młodsze ciało, które dopiero wchodzi w dorosłe życie. Dlatego warto wiedzieć, jakie reumatoidalne zapalenie stawów objawy przedstawia, tak abyśmy mieli pewność, że uda nam się je rozpoznać w odpowiednim czasie, a co się z tym wiąże, że zdążymy podjąć niezbędne leczenie, zanim choroba poczyni w naszym organizmie ogromne spustoszenie. Jeżeli widzimy, że doszło do obrzęku i bólu stawów, najpierw tych większych, później dopiero tych mniejszych, a także mamy rano problem ze sztywnością ciała, który mija po dłuższym czasie, to możemy podejrzewać, że dotyka nas reumatoidalne zapalenie stawów.

Jeśli do tego dojdzie jeszcze podwyższona temperatura, brak apetytu i gwałtowna utrata wagi, to już jest ostatni sygnał na to, abyśmy udali się do lekarza. To on po dokonaniu odpowiednich badań, będzie mógł określić stopień zaawansowania naszej choroby, a dodatkowo będzie mógł przepisać nam odpowiednie leczenie. Im szybciej się ono zacznie, tym większa będzie szansa, że uda nam się zahamować postęp choroby, a co się z tym wiąże, że przez dłuższy czas, będziemy mogli wieść normalne życie.

Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny

Tak naprawdę nie wiadomo jeszcze dokładnie, jakie są przyczyny reumatoidalne zapalenie stawów, dlaczego organizm nagle zaczyna atakować sam siebie. Wiadomo za to, że duży wpływ mają tutaj czynniki genetyczne, jednak one same nie są groźne, jeżeli nie zaczną się pojawiać dodatkowe czynniki środowiskowe, takie jak: palenie papierosów, autoantygeny czy infekcje. Dopiero kiedy te dwa czynniki się połączą, dochodzi do rozpoczęcia reakcji immunologicznej organizmu, gdzie zaczyna on atakować swoje komórki, co prowadzi do zapalenia stawów, a później także do ich zwyrodnienia, podczas postępowania choroby.

Czas postawienia diagnozy i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia, jest tutaj niezwykle ważny. Dlatego właśnie trzeba zwracać uwagę na różne sygnały jakie daje nam nasz organizm. Im szybciej zauważymy te niepokojące zmiany, im szybciej znajdziemy się u lekarza i im szybciej postawi on właściwą diagnozę, tym większa będzie pewność, że uda nam się spowolnić chorobę, a co się z tym wiąże, będziemy mieli pewność, że jeszcze przez długie lata, uda nam się prowadzić całkiem zwyczajne życie.

 

Powiązane wpisy