artroskopia-na-czym-polega-zabieg

Artroskopia – na czym polega zabieg?

W naszych nowoczesnych czasach, w których urazy oraz choroby stawów są coraz powszechniejszym zjawiskiem, powstała nowoczesna metoda jednoczesnej dokładnej i mało inwazyjnej diagnostyki oraz leczenia różnorodnych chorób stawów. Zalecana jest w przypadkach niemożności ustalenia stopnia uszkodzenia stawu lub po operacjach na skutek wypadków czy urazów mechanicznych, kiedy konieczne jest uśmierzenie dolegliwości bólowych u pacjenta, jakie są przez niego odczuwane.

Ortopedzi coraz częściej wskazują artroskopię jako jedyne wyjście z sytuacji, w której z urazami oraz z obolałymi stawami zwracają się do niego osoby prowadzące przede wszystkim siedzący tryb życia, otyłe, poddawane długotrwałemu stresowi, który usztywnia mięśnie oraz po doznanych w różnych okolicznościach urazach. Wśród najpopularniejszych odmian tego badania można znajduje się artroskopia kolana.

Kiedy można wykonać artroskopię kolana?

Jeśli choroba nie jest w zbyt zaawansowanym stadium i nie wymaga leczenia endoprotezoplastycznego, leczenie można wykonać właśnie za pomocą artroskopii. W przeważającej liczbie przypadków wykonywana jest w następstwie urazu stawu kolanowego,  przy przewlekłych dolegliwościach kolana, na przykład przy wysiękach ze stawu kolagenowego czy przy chorobach błony maziowej oraz w celu wyleczenia stanu zapalnego, jakie dolega kolanu,  a także, aby usunąć ciała wolne w kolanie.

W jaki sposób przebiega badanie oraz zabieg?

Artroskopia oraz to, na czym polega, opiera się na nowoczesnych oraz zaawansowanych sposobach leczenia, poprzedzonych badaniem rentgenowskim, ewentualnie również rezonansem elektromagnetycznym stawów oraz kości. Pacjent przygotowywany do zabiegu jest kładziony na wznak, a powyżej kolana zakładana jest opaska uciskowa, mająca za zadanie wskazanie miejsca krwawienia, jeśli takie występuje w stawie.

Artroskop, czyli urządzenie, za pomocą którego przeprowadzane jest badanie, jest cienką rurką zakończoną kamerą, dzięki której możliwe jest dokładne obejrzenie stanu stawu od wewnątrz. Kamera wprowadzana jest za pomocą mikrona cięć zrobionych w odpowiednich miejscach, przez które następnie wprowadzane są również niewielkie narzędzia chirurgiczne. Ten rodzaj zabiegu jest bezpieczniejszy niż zabieg tak zwany otwarty  kolana, umożliwia również wcześniejszy powrót pacjenta do pełnej sprawności.

Jak wygląda rehabilitacja po artroskopii kolana?

Chociaż sam zabieg jest mało inwazyjny, p artroskopii kolana konieczne jest zachowanie pewnych określonych zasad, mówiących o konieczności kontynuowania leczenia szpitalnego w domowych warunkach aż do czasu wyznaczenia wizyty kontrolnej, mającej miejsce najczęściej siedem do dziesięciu dni od wykonania zabiegu. W tym czasie nie można zmieniać opatrunku na założonych szwach, chyba, że ulegną zabrudzeniu, a przed kąpielą muszą być zabezpieczane folią. Konieczne jest również unikanie ciężkostrawnych potraw. Wskazana jest również odpowiednia rehabilitacja po artroskopii kolana, która sprawi, że powrót do pełnej sprawności nie tylko będzie szybszy, ale również będzie kompletny.